top of page

Kendin-Yap (DIY) Aktivitelerinin Çocuk Gelişimine Faydaları

Güncelleme tarihi: 17 Nis
Çocukların yeni yetenekler kazanmasını ve dünyayı keşfetmesini izlemek ebeveynler için çok kıymetli ve çocukların gelişimi için de çok değerlidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri ise: Kendin-Yap (DIY) Aktiviteleridir!

 

Kendin-Yap aktiviteleri, bireyin el emeği ile ortaya çıkarmayı hedeflediği ürünlerin yapım işlemidir. Aynı zamanda çocukların ince motor becerilerinin gelişmesini sağlayan en önemli aktivite çeşididir.

 

Çocuklara yeni beceriler öğretir ve beyin gelişimini desteklemektedir. Aktivitelerin sonucunu hayal ederek görselleştirme yeteneklerini geliştirirler. Kendin-Yap aktivitelerinde öğrendikleri her şeyi bir araya getirip yeniden kullanarak kümülatif öğrenme tetiklenir.

Sanatsal ve görsel Kendin-Yap aktiviteleri, çocuğun el becerilerini geliştirecektir. Aynı zamanda el ve gözlerini koordinasyonu olarak çalıştıkları için motor sistemleri gelişmektedir.

Çocukların detaylara odaklanabilmelerini, detayları daha iyi anlamalarını sağlar. Hem eğlenceli hem de odaklanma gerektirdiği için vücudun ve zihnin rahatlamasını sağlar ve stres seviyesini azaltır. Çocuklar, grup içerisinde kendilerini ifade etme yeteneklerini geliştireceklerdir.

 

Kendin-Yap aktivitelerinin bazı aşamalarında karar verilmesi gerekir; hangi işlemi nasıl ve ne zaman yapacağına kadar işin doğasında bir planlama ve karar verme vardır. Bu durum çocukların kendilerini ve yapılan işi gözlemleyerek karar alabilme becerilerini arttıracaktır.

Kendin-Yap aktivitelerinde; renk, doku, tasarım ve detaylar ön planda olduğu için çocukların görsel zekâlarına hitap eder. Dikkat noktaları farklılaştığından estetik anlayışlarına her seferinde yeni pencereler açılacaktır.

 

Aynı zamanda, modern hayatın koşturmacası içinde ebeveynlerin düzenli olarak her gün; kısa bir süre de olsa çocukla birlikte zaman geçirmek, birlikte bir şeyler inşa edecekleri, oyuncaklar yapılacak aktiviteler yapmak; çocukların önemsendiklerini hissetmelerine yardımcı olur. Önemsendiğini ve sevildiğini bilen çocuklar da kendilerini daha güvende hissettikleri için, gelişimleri de daha pozitif bir şekilde desteklenmiş olur.

 

Ailecek yapılan Kendin-Yap aktiviteleri esnasında, çocuğu keşfederken çocuğun da ebeveynlerini keşfetmesi için zaman tanımış olunur. İletişim kurmanın yeni yollarını keşfetmek hem daha keyifli vakit geçirilmesine yardımcı olur hem de zor durumlarla karşılaştığında birbirlerini daha iyi anlamalarını sağlayacak bir zemin oluşturulmuş olur.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page